מוזיאון הגנה
מלחמת העצמאות
בחר עמוד

הפלישה הירדנית

'הלגיון הערבי של עבר הירדן', שחלק מיחידותיו היה מוצב בתקופת המנדט בארץ ישראל תחת פיקוד הצבא הבריטי, העביר ב-14 במאי 1948 את כל יחידותיו אל הגדה המערבית של הירדן דרך גשר אלנבי. מתקפתו העיקרית כוונה לעבר ירושלים ונועדה לכבוש את העיר כולה. כזכור תקף 'הלגיון' את גוש עציון כבר ב-12 במאי, כלומר עוד לפני תום המנדט הבריטי, וכבש את הגוש ב-13 בחודש.

ב-14 במאי פינו המגינים את עטרות ואת נוה יעקב שמצפון לירושלים, ולמחרת פונתה גם המושבה הרטוב, ממערב לעיר. לאחר מו"מ ללא תוצאות על גורלם של מפעל האשלג ושל קיבוץ בית הערבה בצפון ים המלח, התפנו פועלי המפעל וחברי הקיבוץ ב-20 במאי בסירות אל מפעל האשלג בסדום, בדרום ים המלח. עתה הייתה ל'לגיון' גישה חופשית בלתי מופרעת כמעט אל ירושלים.

הכוחות הירדניים קיוו לשבור את רוח האוכלוסיה היהודית בעיר באמצעות הפגזה ארטילרית בלתי פוסקת על הרבעים היהודיים, ולפרוץ אל תוך ירושלים היהודית מצפון ומדרום. בדרום העיר נסתייע ה'לגיון' ביחידות 'האחים המוסלמים' ממצרים, שהגיעו בינתיים לגזרה. הישגם הממשי של הירדנים היה כיבוש הרובע היהודי בעיר העתיקה של ירושלים, ב-28 במאי.

כמו כן עלה בידי 'הלגיון' לנתק את ירושלים מהשפלה, בהקימם מערך חוסם באיזור לטרון, וזאת לאחר שכוחות ה'הגנה' הצליחו בחודשים הראשונים למלחמה, להשתלט על הכביש בין ירושלים לשער הגיא.

 

© כרטא