מוזיאון הגנה
פרסומי מורשת ההגנה

הענקת דרגת אל"מ לאלכס זילוני

ותיק חברי ההגנה, אל"מ בדימוס אלכס זילוני, הלך לעולמו ביום 3.3.23, י' באדר, ערב יום ההגנה תשפ"ג. בן 107 במותו.

הוא היה מראשוני שירות האוויר של ההגנה וממייסדי חיל האוויר הישראלי. גם בשנותיו האחרונות המשיך אלכס בהתלהבות להתנדב לחיזוק הקשרים עם וטרנים יהודים בעולם, ושימש מופת לאלפי צעירים ממנו אתם הוא נפגש באופן שוטף.

הוא שירת במערך הטכני של חיל האוויר המלכותי הבריטי. עם הקמת צה"ל פיקד על שדה התעופה עקרון (לימים תל נוף) והיה ראש מטה החיל. אלכס השתתף במבצע 'בלק' להבאת מטוסים, נשק ותחמושת מצ'כוסלובקיה בראשית ימי המדינה, ועוד ועוד.

לפני שנתיים, בפברואר 2021, העניק לו הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, דרגת אל"ם כאות הוקרה על פעילותו למען צה"ל ומדינת ישראל. את הטקס כיבדו בנוכחותם ד"ר ברוך לוי, יו"ר ארגון חברי ההגנה, אלוף בדימוס דן טולקובסקי, לשעבר מפקד חיל האוויר , בן 100, ומפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין.

אלכס היה חבר פעיל בארגון חברי ההגנה ובארגון גמלאי צה"ל "צוות" עד ימיו האחרונים. מספר ימים לפני מותו, עוד התראיין לביטאון חיל האוויר. בכל אירוע מורשת הגנה בו השתתף ידע לבטא בנחישות את עמדותיו. כך עשה גם במפגש עם נשיא המדינה יצחק הרצוג לפני מספר חודשים בבית ההגנה בתל אביב. הנשיא אף ערך ביקור אישי בביתו של אלכס בצהלה, מספר שבועות לפני פטירתו. משתתפים בצער המשפחה וננצור את זכרו אתנו!!

טקס הענקת דרגת אל"מ לאלכס זילוני

דברי אלכס זילוני בעת ביקור נשיא המדינה מר יצחק הרצוג בבית גולומב - מוזיאון ההגנה ב- 8.9.2022