מוזיאון הגנה
מוזיאונים וארכיונים

חצר גשר הישנה ומוזיאון הקרבות

סמוך לקיבוץ גשר, על גדות הירדן, נמצאת "גשר הישנה" - פינת נוף חבויה בעלת חשיבות גיאופוליטית היסטורית: גבול, 3 גשרים, צומת דרכים ומסילת ברזל, מצודת חאן עתיקה ומצודת משטרה בריטית.

ממול, מעבר לגבול, נשקפת תחנת הכוח של פנחס רוטנברג - "הזקן מנהריים".

חצר גשר הישנה מספרת את תולדות ההתיישבות היהודית באזור, מאז ראשית המאה ובמיוחד את סיפור קרבות גשר במלחמת העצמאות. היה זה הישוב הראשון שעמד, באפריל 1948, בפני התקפה של צבא סדיר הליגיון הערבי בירדני, ועם הכרזת העצמאות, במאי 1948, במוקד הפלישה העיראקית.

קיבוץ גשר היה במצור ונהרס כולו. לאחר פינוי לילי של הילדים, הפצועים והאוכלוסיה הבלתי לוחמת, הפך למוצב המוחזק על-ידי החברים ומתנדבים שגויסו ע'י ה'הגנה'. הלוחמים החזיקו מעמד עד סוף מלחמת העצמאות.

בתוך ההרס והחורבות נעשו לאחרונה פעולות שיחזור, שימור, גינון ושילוט אשר הופכים את חצר גשר לאתר חינוכי לתלמידי בתי-הספר, לקבוצות ולכל המשפחה.

אתר המורשת שודרג בשנים האחרונות ומאפשר למבקרים סיור מודרך להכרת האזור, מפעל נהריים והקרבות במלחמת העצמאות.

האתר כולל שני מיצגים המתארים את הפעילות בעת מלחמת העצמאות: האחד בבונקר הלוחמים המציג תיעוד ומסמכים, כלי נשק והווי החיים בקיבוץ תחת המצור, ובשני מוקרן סרט עדכני בחדר האוכל המשוחזר של הקיבוץ המתאר את התמודדות חברי הקיבוץ במלחמת העצמאות ועמידתם אל מול פני האויב וכן את אירועי פיצוץ הגשרים תוך ציון פעילותו של אמיל בריג גיבור ישראל.

שעות הפתיחה:

ימים א' - ה' ושבת - 16:00-10:00

ימי ו' וערבי חג - 13:00-09:00

לקבוצות בתיאום מראש.

הכניסה בתשלום.

לביקור באתר המוזיאון "נהריים בגשר" לחצו כאן>

טלפון: 04-6752685

פקס: 04-6709387