מוזיאון הגנה
פרסומי מורשת ההגנה

מוזיאון 'בית השומר' הוקם ב- 1968 בקיבוץ כפר גלעדי, כדי להציג את תולדותיהם של ארגוני בר-גיורא והשומר, ואת תפקידיהם בהתיישבות, בגיוס נשק ובהגנת היישוב. הוא מתמקד בשני נושאים: התפתחות כוח המגן בארץ ישראל, וההתיישבות בגליל ובאצבע הגליל.

המוזיאון הוקם על ידי אחרוני אנשי השומר, ובראשם מאיר ספקטור, רחל ינאית בן-צבי ונחום הורביץ.

הבניין תוכנן כעין מגדל שמירה הצופה לעבר כל אצבע הגליל ולחצר תל חי. מבחר עשיר של פריטים ממחיש את חיי השומר ואת התקופה: תעודות, תצלומים, דיורמה אור קולית, ערכת שקופיות, מבחר כלי נשק, דגלים, ותלבושת מלאה של חבר השומר. באגף נפרד מוצג אוסף פסלים של בתיה לישנסקי. סביב פסלי ראשוני האומה נערכת פעילות 'ראשונים בראי ההיסטוריה והאומנות'. במוזיאון נמצא ארכיון השומר וחדר עיון.

במוזיאון נערכות פעילויות חוויתיות ללימוד מורשת השומר והעלייה השנייה - הפעילויות מותאמות לילדים ונוער, מלוות בדפי עבודה, חידונים, כתב מורס, המחזה ועוד. במקום תצפית על אצבע הגליל, החרמון, רמת הגולן וחצר תל חי. מוקרן חזיון אור קולי של כ- 15 דקות וכן קיימת אודיורמה על קרב תל חי. בתיאום מראש ניתן לצאת לסיורי חוץ מוזיאליים; לסליקים, לחצר הראשונים בכפר גלעדי, לקברות השומר ולאתר האריה השואג. קיימת גלריה לתערוכות מתחלפות בנושאים הקשורים לתכנית המוזיאון. כיום נמצאת בתכנון תצוגה חדשה למוזיאון שתפתח לקהל בעוד כשנה. המוזיאון שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

שעות ביקור: ימים א'-ה' 16:00-08.00 ו' ,12.00-08.00 שבת - רק לקבוצות ובתאום מראש.

בחגים: פתוח ביום העצמאות ללא תשלום.

משך הביקור: שעה עד שעה וחצי.

הדרכה באתר: לקבוצות וליחידים בתיאום מראש.

דמי כניסה: כניסה בתשלום.

איך מגיעים: מקריית שמונה צפונה לכיוון מטולה, לפנות שמאלה לפי השילוט ופניה ראשונה ימינה.

ניתן להשיג במקום דפי הסבר, ספרים וגלויות

מנהל: בתיה גיא

כתובת: מוזיאון בית השומר, קיבוץ כפר גלעדי 12210

טלפון: 04-6941565

פקס: 04-6951505