מוזיאון הגנה
פרסומי מורשת ההגנה

העמותה לחקר כח המגן ע"ש ישראל גלילי

העמותה פועלת בכמה תחומים:

א. מחקרים ביוזמת העמותה וסיוע במחקרים בנושאים לוגיסטיים, צבאיים, אסטרטגים ומדיניים ופרסומם.

בשנה זו יצאו לאור שני קובצי מחקרים וכרך נוסף של כתב העת.

ספר הפלמ"ח - תוכנן לשני כרכים, האחד (בכתיבה) - יתאר את תולדות היחידה מהקמתה עד פירוקה. השני - (נמצא בדפוס) - קובץ מחקרים הבוחנים את הפלמ"ח מהיבטים שונים.

ספר מלחמת העצמאות - במגמה להגיש לקהל הקוראים מחקר מעודכן על מלחמת העצמאות הוזמנו, ביוזמת העמותה, מחקרים על המלחמה במגוון רחב של נושאים מהיבטים שונים: הצבאי, המדיני, החברתי, הכלכלי, נושא השבויים היהודים והערבים, הצד הערבי, הגח"ל ועוד. רוב המאמרים כבר נכתבו ובכוונת העמותה להוציאם לאור במהלך שנה זו.

עלי זית וחרב - כתב עת היוצא לאור בשיתוף עם ארכיון צה"ל וארכיון ה'הגנה', וכולל מאמרים, עדויות וזיכרונות בענייני היישוב וה'הגנה' בתקופה שקדמה להקמת המדינה עד לסיום מלחמת העצמאות. 

לעיון בחוברות "עלי זית וחרב" באתר הספריה הלאומית - לחצו כאן

ב. כנסים וימי עיון

כנס חוקרים שנתי - אחת לשנה, בי"א באדר (יום ה"הגנה"), מקיימת העמותה כנס חוקרים בו מוצגים מחקרים חדשים בנושאי כוח המגן ומלחמת העצמאות.

ג. ימי עיון

מדי שנה מתקיימים בשיתוף עם יד טבנקין, העמותה להיסטוריה צבאית של אוניברסיטת תל אביב, מרכז ההסברה ואגף המכללות במשרד החינוך, כתשעה ימי עיון בנושאי כוח המגן, ומלחמות ישראל.

ד. מלגות

העמותה משתתפת בהענקת מלגות לעבודות ומחקרים של סטודנטים וחוקרים בנושא כוח המגן.

ה. פעילות דידקטית

במגמה להעשיר את הידע ולהעמיק את הבנת הנוער בתחומי החקר של העמותה יוזמת העמותה בשיתוף עם 'הצוות הדידקטי' ומשרד החינוך פעולות שונות: פרסום חומר דידקטי ללימוד בבתי הספר או במסגרות חינוכיות אחרות.

פרס שנתי לעבודות גמר - העמותה משתתפת בהענקת פרס שנתי מטעם יד טבנקין לתלמידי י"ב, על עבודות גמר מצטיינות בנושאי כוח המגן, מלחמות ישראל ותולדות ההתיישבות.

ו. פרסומים של מכון גלילי באתר הספרי הלאומית

לעיון לחצו כאן

ז. פרסומי המרכז לחקר כח המגן

לעיון לחצו כאן

פעילות עמותת כח המגן הוקפאה בשנת 2018 ומאז 2020 חדלה להתקיים

פרטי התקשרות

העמותה לחקר כח המגן ע"ש ישראל גלילי (ע"ר)
רחוב יסמין 1 סמינר אפעל, רמת אפעל מיקוד:52960

טלפון: 03-5344284

פקס: 03-5350252